Bebekler hayatımıza gireceklerini öğrendiğimiz andan itibaren müthiş bir heyecana kapıldığımız bize katılacağı günü sabırsızlıkla beklediğimiz mucizelerdir.

Bebekler dünyaya gelmeden önce aileleri büyük bir hazırlık telaşı sarar. Bu hazırlıklar esnasında en dikkat edilmesi gereken ve ailelerin üzerinde en çok düşündüğü mevzu bebek odasının nasıl olacağıdır. Duvarların hangi renk olacağı, kullanılacak boyanın bebek sağlığına zarar vermeyecek cinsten seçilmesi ve tabi ki en önemlisi bebek odası mobilyalarının seçimi. Bebek odası modelleri arasından seçim yapmak oldukça zordur. Ancak bu mobilyalar alınırken mutlaka dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.
 
Bebeğinizin ilk odası sizin için ve bebeğiniz için özel bir mekan olduğundan öncelikle onun ruh ve beden sağlığına uygun seçimler yapılmalıdır. Günümüzde bebek mobilyaları çok fazla çeşide sahiptir. Onların arasından bebeğiniz için en uygun olanını seçmeniz gerekir.
 
Öncelikle bebek odanızın büyüklüğüne göre mobilyalar almalısınız. Eğer küçük bir odanız varsa minimum eşya ile odasında bebeğinize ferah bir ortam sağlayabilirsiniz. Bebek odası modelleri arasından mekanınıza uygun olanlarını tercih edin. Bebek karyolaları bu takımların en önemli parçalarıdır. Çünkü küçük meleğiniz zamanının büyük bir kısmını bu karyolada uyuyarak geçirecek. Karyola mutlaka bebeğinizin baş ölçüsünden daha küçük olan parmaklıklar içermelidir. Bebeğinizin tehlikeye girmemesi için sabit korkuluklar içeren karyolalardan seçim yapabilirsiniz. Ayrıca karyolanın ayarlanabilir olması ve bebeğiniz büyüdükçe yüksekliğinin değiştirilmesi uygun olur.
 
Karyolanızı seçtikten sonra bebeğinizin yatağını seçebilirsiniz. Yatakla karyola arasındaki boşluk en alt seviyede olmalıdır. Yatak kaplamasında kullanılan malzemenin bebeğinizin cildine zarar vermeyecek şekilde üretildiğinden emin olun. Bebek yatağınızı tamamladıktan sonra kıyafetlerini koyacağınız dolapları ve şifonyerleri seçebilirsiniz. Bebek odası modelleri arasından çok bölmeli olan tercihen çok fazla ağır olmayan modelleri tercih etmeniz uygun olacaktır.
 
Bebek odasında en çok ihtiyaç duyacağınız ürünlerden bir tanesi de alt açma ünitesidir. Bu ünitelerden emniyet kemerli olanları bebekler için uygundur. Son olarak da mama sandalyesi seçimini yapabilirsiniz. Mama sandalyeleri mutlaka güvenlik kurallarına uygun emniyet kemerli ve sabitlenebilir tekerlekli olmalıdır. Bebeklerinizin odasında ihtiyaç duyduğunuz bütün ürünlerin ortak özelliği ise kenarlarının ve köşelerinin sivri olmaması, üretiminde kullanılan malzemelerin kanserojen madde içermemesidir.