Bebeklerin hem çok rahat bir uyku dönemi yaşaması hem de kendilerine ait bir alan kavramını daha o yaştan idrak edebilmesi için bebek odalarına ihtiyacı vardır.

Bebek odası dekorasyonu, onların fiziksel ve ruhsal gelişimlerine katkı sağlayacak özelliklerde olmasını gerektirir. Aynı zamanda da ilgi çekici renk ve donatılar ile desteklenmesi şarttır.
 
Bebek odası için kesinlikle pastel renk tonları tercih edilmelidir. Siyah ve gri gibi koyu renklerden ziyade, beyaz ile birlikte kombin edilecek mavi, sarı, pembe, yeşil ve lila renkleri çok uygundur. Kız bebekler için pembe, erkek bebekler için mavi seçimi artık daha klişe bir dekorasyon seçeneği olarak kabul edilir.
 
Farklılıklar, onların ruhsal gelişimleri için de daha iyi olacaktır. Bebek odası dekorasyonu için üretilen mobilyaların mutlaka sivri köşelerinin olmaması ve bebek ergonomisine uygun şekilde üretilmesi gerekir. Ne kadar hareket edemiyor olsalar da, mutlaka korunmalı ve düşmesi ya da yaralanması gibi riskleri tamamen ortadan kaldıracak sistemlerin mevcut olduğu ürünler tercih edilmelidir.
 
Özellikle yatak ve oturma alanları için çok yüksek olmayan ve dışarıdan koruması olan mobilyalar en iyileridir. Mobilyaların üretim malzemelerinde de organik ve sağlıklı ürünler seçilmelidir. Göz zevklerine ve algılarına iyi bir şekilde hitap edecek grafik tasarımları ve hareketli aydınlatma ürünleri ile de dekorasyon zenginleştirilmelidir.
 
Bebek odası daha çok anne ve babanın rahat kullanabileceği şekilde dizayn edilmelidir. Bunun için bebek bakımının yapılacağı alanların geniş tutulması, uyku alanının rahat şekilde tasarlanması ve alan genişliği çok önemlidir. Bebek odası dekorasyonu için yalıtım konusu da atlanmamalıdır. Duvar ve açıklıkların ısı ve sese karşı dayanıklı malzemeler ile kaplanması, rahat bir uyku dönemine ve hastalıklara karşı korunabilmesine etki eder. Mobilya ve kaplama malzemeleri dezenfekte edilmiş ve kolay temizlenebilen ürünlerden seçilmelidir. Bebek sağlığı için her zaman tasarımdan önce işlev ön planda tutulmalıdır.
 
Odasının uygun duvar bölümleri sağır bırakılmamalı ve bebek fotoğrafları ile süslenmelidir. Ona ait bir oda kavramını oluşturmak, güvende hissetmesini sağlayacaktır. Mutlaka bebek odası, ebeveyn odasına yakın tutulmalıdır. Aniden uyanmaları ve ihtiyaç döneminde anne ve baba bebeğine rahatlıkla ulaşabilecektir.
 
Bebek odası dekorasyonunda hazırda olan bebek odası modellerimize bakarak başlamak için buraya tıklayabilir siniz!